Jdi na obsah Jdi na menu

Změny v dani z příjmu pro rok 2013

27. 11. 2012

 

Vyplatí se OSVČ přejít od roku 2013 na skutečné výdaje?

Novelou zákona o daních z příjmů se mají omezit výdaje podnikajících fyzických a pronajímajících osob. Řešením je přechod na skutečné výdaje, pokud nějaké existují. Příklady ukazují, že se to nemusí vyplatit ve všech případech.

Fyzické osoby s příjmy z podnikání podle zvláštních předpisů nebo jiné samostatné výdělečné činnosti mohou uplatňovat výdaje procentem z příjmů, výdaje činí 40 % z příjmů. Obdobně pronajímatelé s příjmy z pronájmu majetku zařazeného i nezařazeného do obchodního majetku mohou jako výdaj uplatnit až 30 % příjmů. Výše procent výdajů podnikajících fyzických osob zůstanou zachovány i od roku 2013.

Při schválení doposud projednávané novely však dojde k omezení paušálních výdajů pevnou částkou na 800 tis. Kč u činností spadajících do 40% paušálu a 600 tis. Kč u 30% paušálu. Toto omezení se promítne u podnikatelů, kteří mají roční příjmy z podnikání vyšší než 2 mil. Kč a neuplatňují skutečně vynaložené výdaje.

Fyzické osoby, které uplatní výdaje paušálem, nebudou moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů, pokud součet dílčích základů daně z podnikání a pronájmu přesáhne 50 % jejich celkového základu daně.

                                                                                                                                       Zdroj: Verlag Dashöfer